Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec planów nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej, czyli nowej daniny publicznej mającej cechy podatku obrotowego.
Zakończyły się konsultacje publiczne Projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw sygnowanego numerem UD442 w wykazie prac legislacyjnych Ministra Zdrowia. Wprowadza ona opłatę roczną dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku farmaceutycznym.
Opłata roczna, którą przewiduje projekt ustawy jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona. Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe. Ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia – począwszy od sprowadzania, wytwarzania i dystrybucji substancji czynnych, poprzez wytwarzanie lub import leków, prowadzenie hurtowni farmaceutycznej i pośrednictwo w obrocie lekami, na sprzedaży aptecznej skończywszy. Ma ona charakter podatku obrotowego wielokrotnie obciążającego łańcuch dystrybucji.
Obłożenie dodatkową daniną przedsiębiorców w czasach wysokiej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego budzi kontrowersje i oznacza dalsze pogłębienie obciążeń finansowych przedsiębiorstw farmaceutycznych. Jest to sprzeczne z deklaracjami rządu w zakresie wspierania rozwoju sektora farmaceutycznego i rozwiązaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy (Komponent D3.2.1. – Rozwój potencjału sektora leków i wyrobów medycznych – inwestycje związane z produkcją w Polsce API).
Zwracamy uwagę, że przedsiębiorcy branży farmaceutycznej współfinansują obecnie nadzór farmaceutyczny i inne zadania państwa na wielu płaszczyznach. Jako podatnicy podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, którzy wnoszą do budżetu wielomiliardowe kwoty z tego tytułu. Planowana opłata roczna stanowi więc dodatkowe opodatkowanie przychodu, który został już opodatkowany.
Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę w dalszych pracach nad projektem ustawy i doprowadzi do usunięcia kontrowersyjnego rozwiązania.