STANOWISKA
V

Stanowisko Rady Przedsiębiorczości w sprawie masowych pozwów PFR o zwrot subwencji z Tarcz Finansowych

Zrzut ekranu 2025-03-07 094100kdfjskdfkdv

Rada Przedsiębiorczości z niepokojem przyjmuje doniesienia o masowym kierowaniu przez Polski Fundusz Rozwoju pozwów przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z subwencji w trakcie pandemii COVID-19 w ramach tzw. Tarcz Finansowych na podstawie nieujawnionych ocen i rekomendacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pomoc dla przedsiębiorców i innych obywateli w trakcie pandemii była uzasadniona szczególnym zagrożeniem załamania gospodarczego. Dlatego była uzasadniona i cieszyła się powszechnym uznaniem. Warunki udzielania tej pomocy były określone przez właściwe podmioty odpowiedzialne za jej zarządzanie. Także warunki żądania zwrotu niezasadnie udzielonej były z góry określone. Każdy przypadek żądania zwrotu powinien nie tylko być oparty na tych przesłankach, ale także w procedurze zapewniającej przejrzystość i możliwość ochrony praw przedsiębiorców.

Nie przesądzając o trafności i słuszności ocen CBA, Rada Przedsiębiorczości stoi na stanowisku, że państwo – także działając przy pomocy spółek handlowych takich jak PFR – nie może pozbawiać obywateli, w tym przedsiębiorców, należnych im praw. W kontekście każdej procedury jedną z fundamentalnych zasad państwa prawa jest możliwości zapoznania się zainteresowanego z przesłankami, którymi władzy publiczna lub podmioty działające z jej poruczenia, kieruje się w podejmowanych wobec niego działaniach.

Rzeczywista praworządność polega nie tylko na przyznaniu jednostkom określonych praw, ale także na zapewnieniu im procedur, które pozwalają na skuteczną ich ochronę, a w razie potrzeby także dochodzenie. Sprawiedliwość proceduralna stanowi bowiem fundament nowoczesnego prawa i praworządnego państwa. W przeciwnym razie prawa jednostek będą jedynie iluzoryczną deklaracją. Przestrzeganie tych zasad ma kluczowe znaczenie także dla gospodarki. Jeżeli przedsiębiorcy nie będą mieli zapewnionych stabilnych warunków prawnych, a także skutecznej ochrony ich praw, to negatywnie odbije się to na perspektywach gospodarki.

W obecnych czasach niezbędne jest podejmowanie przez państwo wzmożonej ochrony przed zagrożeniami bezpieczeństwa. Dlatego tym bardziej, w celu wzmocnienia zaufania przedsiębiorstw do państwa, konieczne jest poszanowanie praw podstawowych, gdy z takimi zagrożeniami nie mamy do czynienia.

Dlatego apelujemy do Rządu o pilne podjęcie działań, które pozwolą zainteresowanym przedsiębiorcom korzystać z prawa do obrony ich interesów w relacjach z Polskim Funduszem Rozwoju, oraz przed sądami i innymi organami władzy publicznej.

Zrzut ekranu 2025-03-07 093433gfbhfgn


Pobierz Apel >>> TUTAJ